Rzekomy pomór drobiu w powiecie jędrzejowskim. Pojawił się pierwszy przypadek tej choroby!
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jędrzejowie dniu 29 stycznia 2025 roku otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatni wynik badań potwierdzające przypadek rzekomego pomoru drobiu(choroby Newcastle) na terenie miejscowości Piołunka w gminie Sędziszów. To pierwsze ognisko tej choroby w 2025 roku na terenie województwa świętokrzyskiego.
W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jędrzejowie apeluje do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzegania wszystkich zasad bioasekuracji, by jak najbardziej zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa do swojego gospodarstwa.
Podstawowe środki ochrony drobiu przed rzekomym pomorem drobiu to:
• Pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania drobiu na wybiegi
• Zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem dzikich zwierząt, w szczególności dzikich ptaków
• Karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków
• Stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu
• Wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków z drobiem
• Stosowanie środków higieny przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków
Jeżeli zauważysz objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem rzekomego pomoru drobiu powinieneś niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki bądź Powiatowego Lekarza Weterynarii w Jędrzejowie pod numerem telefonu 41 386 11 81 (godziny urzędowania w poniedziałki, środy, czwartki i piątki: od 7:30 do 15:30, we wtorki: od 7:30 do 18:00).
Typowe objawy kliniczne rzekomego pomoru drobiu/choroby Newcastle to:
• Sapanie, kaszel, kichanie i rzężenie
• Biegunka o często zielonkawym zabarwieniu
• Drżenia mięśni, paraliż skrzydeł i kończyn dolnych, nienaturalnie skręcona szyja
• Produkcja nieśna spada od 30 do nawet 50 procent i powyżej. Jaja mogą mieć cienką skorupkę, typowe jest też składanie jaj bez skorup w samych błonach
Rzekomy pomór drobiu/choroba Newcastle przenoszona jest drogą kropelkową. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną wydzieliną, np. podczas korzystania z jednego poidła lub karmnika. Odchody chorych ptaków zawierające wirus zanieczyszczają paszę, wodę i otoczenie. Wirus wykazuje dużą przeżywalność w środowisku nawet przez okres do kilku tygodni. Okres inkubacji choroby trwa od 2 do 15 dni, średnio 5-6 dni.
Rzekomy pomór drobiu nie podlega leczeniu. Jest chorobą zwalczaną z urzędu, stado jest likwidowane, a następnie utylizowane. Należy wówczas usunąć wszystkie przedmioty, z którymi ptaki mogły mieć kontakt oraz wykonać dokładną dezynfekcję pomieszczeń oraz urządzeń.