Zakaz wypalania traw

Urząd Miejski w Jędrzejowie informuje, że zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r.  o ochronie przyrody./ t.j. Dz. U. z 2026 r. poz. 13/

 

ZABRANIA SIĘ

WYPALANIA ŁĄK, PASTWISK, NIEUŻYTKÓW, ROWÓW, PASÓW PRZYDROŻNYCH, SZLAKÓW KOLEJOWYCH ORAZ TRZCINOWISK I SZUWARÓW

 

Od wielu lat na przełomie zimy i wiosny wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. Pożary, w głównej mierze, spowodowane są wypalaniem traw i  pozostałości roślinnych. Niestety nadal panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost roślinności. Nic bardziej błędnego.  

 

Pamiętajmy:

  1. Za wypalanie traw lub innej roślinności grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 30.000,00 zł. oraz utrata unijnych dopłat dla rolników.
  2. Wypalanie traw lub innej roślinności nie przynosi żadnych korzyści. Ziemia się nie użyźnia tylko wyjaławia. Ogień stwarza realne zagrożenie dla gospodarstw i lasów, niszczy miejsca lęgowe ptaków, zabija owady i inne zwierzęta oraz cenne gatunki roślin leczniczych i miododajnych. Wpływa to na zmniejszenie plonów roślin.
  3. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności